Nerezové systémy

Izolované nerezové komíny

Třívrstvé izolované komíny

Tento typ komínu je dnes již plnohodnotnou náhradou klasických šamotových nebo také keramických komínů. Název třívrstvý je odvozen od počtu jednotlivých vrstev tohoto komínového systému. Vnitřní vrstva je vyrobená z vnitřní nerezové vložky (roury) různé tloušťky od 0,5 mm, přes 0,6 mm, 0,8 mm až 1 mm. Vnitřní vložky ze silnějšího materiálu  se běžně nevyrábí. Dále u této vložky je možné použít materiál různé kvality - jakosti, běžnou jakosti je 1.4301, která je vhodná především na dřevo a plyn, další hodně používanou jakosti je 1.4404, jedná se o nerezovou ocel se zvýšenou odolnosti proti chemickým látkám, které také vznikají při spalování. Dalo by se říct že tento materiál je nejčastěji používaným pro výrobu komínových vložek. Jakost 1.4404 je dražší variantou oproti 1.4301 cca o 15-20%,  vydrží ale také déle. Tyto vložky jsou vhodné hlavně pro uhlí kde při spalování vzniká řada agresivních látek a kyselin, kterým musí vnitřní vložka odolat. Další možnou variantou jakosti  je jakost 1.4808, jedná se o žáruvzdorný materiál, vhodný především pro odvody spalin kde při spalování vzniká poměrně vysoká teplota. Při rozhodování jaký materiál a tloušťku použít je důležité hlavně vědět čím budeme ve spotřebiči topit. Použití správné tloušťky a také jakosti je zavyslé na životnosti celého komínu. Obecně platí čím silnější materiál, tím delší živonost, pro komíny kde budeme topit pouze dřevem je dostačující jakost 1.4301, pro komíny kde budeme topit uhlím, nebo různě střídat spalovaný materiál je lepší použít vložku 1.4404. Pokud uvažujeme o topení jako o hlavním zdroji tepla, kede se bude topit hlavně dřevem nebo uhlím je vhodné použít vložku tl. min. 0,8 až 1 mm. V případě se jedná o komín který bude využíván jednou za čas, třeba na chalupě nebo jako vedlejší pomocný zdroj tepla v domě, zde je možné použít i komín s tloušťkou vložky 0,5, nebo 0,6 mm, samozřejmě pokud tento komínový systém má certifikaci na tuhá paliva . Jinak je vložka tl. 0,5 nebo 0,6 mm vhodná hlavně pro plyn a to i při každodenním využivání.


Další částí, nebo také vrstvou je vnitřní izolace. Izolace je velice důležitým prvkem celého systému. Od její kvality je také odvozena bezpečnost celého komínu. Různí výrobci využívají také různé izolace. Tyto používané izolace mají různou teplotní odolnost, nejčastěji je to od 450°C  až po 1200°C. Proto je důležité věnovat pozornost také tomuto údaji. Jde o to že při běžném provozu teplota v komíně málokdy přesáhne teplotu 450°C, což je pro tento provoz dostačující. Problém může nastat hlavně při vyhoření komínu, kde teploty při hoření sazí dosahují až 1000°C, pak tam nastává problém že izolace neodolá takové teplotě a časem se rozpadne. Takový komín je potom nebezpečné používat, protože jeho tepelná odolnost je nedostačující a teplota se může dál šířit do prostoru kolem něj a způsobit zapálení  třeba konstrukce střechy. Komínové systémy, které zde prodáváme jsou vystrojené tepelnou izolací s odolností do 1.200°C  

Poslední vrstvou je venkovní opláštění komínového tělesa. Toto je nejčastěji vyráběno opět z nerezového plechu, zde je použitá tloušťka nejčastěji 0,5 mm  jakost 1.4509, kde se jedná o vysoce leštěný materiál. Někteří výrobci nabízeji i levnější varianty venkovního opláštění vyrobeného třeba z pozinkovaného, hliníkového nebo plechu s barevnou úpravu. Oproti nerezovému materiálu se jedná se o minimální úsporu a také nižžší životnost.

Výhodou těchto nerezových komínů je hlavně:
 
- nízka hmotnost
- možnost praktický neomezeného umístění dle potřeby zakzníka
- rychlá montáž
- při použití kvalitních materiálů odpovídajících typu paliva, životnost rovnající se desítkam let
- díky hladkosti vnitřní vložky se méně usazuji saze a dehet na stěnách, jednodušší čištění
- rychlé prohřátí celého komínu a tím take dosažení provozní teploty
- možnost systém kdykoliv rozebrat a postavit na jiném místě

V případě že máte zájem o nerezový izolovaný systém, doporučujeme vám kontaktovat naší technickou podporu na číslech 604 135 603, nebo 605 243 429, kde vám ochotně poradí a navrhnou vám dle požadavku to nejlepší technické řešení.

Máme skušenosti s desítkami vlastních realizací.
Tým Nerezových systémů


Copyright © 2018 Nerezové komínové systémy. Powered by Zen Cart